Artykuł przygotował: 17.01.2022
Testy i prezentacje - Przekazuj wiedzę w formie interakcji, a nie suchej treści
Na skuteczność nauki wpływa wiele różnych czynników, na które osoby przekazujące swoją wiedzę nie zawsze mają wpływ. Istnieją jednak aspekty, o które - jako autor kursu online - powinieneś zadbać i sprawić, by nauka z Twojego szkolenia była ciekawa, praktyczna, a przede wszystkim bardziej efektywna. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury :)
Sprawdzaj wiedzę kursantów
To jeden z najważniejszych, a zarazem najprostszych do wprowadzenia interaktywnych elementów, które podniosą edukacyjną wartość Twojego kursu. Testy i egzaminy pomagają uczestnikom kursów online sprawdzić, jaką część materiału udało im się opanować i czy potrzebują powtórki z niektórych zagadnień. Dodatkowo, pytania i zadania, których nie udało się poprawnie rozwiązać za pierwszym razem, lepiej zapadają w pamięć i zostają w niej na dłużej. Dlatego testy i egzaminy pomagają, nie tylko sprawdzić zdobytą wiedzę, ale są też świetnym sposobem na jej poszerzenie i utrwalenie.
W eduj.pl do wyboru masz aż 3 podstawowe formy sprawdzania wiedzy:
- standardowe testy abc,
- przesuwne bloczki, do ustawienia w odpowiedniej kolejności,
- pola tekstowe do wprowadzenia odpowiedzi.
Przygotuj i udostępnij prezentacje
Prezentacje multimedialne są świetnym uzupełnieniem, a czasami stanowią nawet podstawę kursów online. Jeżeli Twoje szkolenie porusza bardziej teoretyczne tematy, które nie wymagają pokazywania różnych działań na ekranie komputera (np. pracy w programach), czy przedstawienia różnych czynności krok po kroku (np. przy kursie z rysunku) - wykorzystanie prezentacji może być świetnym pomysłem. Nawet w kursach typowo praktycznych mogą stanowić dobre wprowadzenie do tematu, czy krótkie podsumowanie zdobytej wiedzy.
O czym powinieneś pamiętać tworząc prezentację?
- zadbaj o estetyczny wygląd slajdów,
- unikaj “ścian tekstu”,
- wybierz czytelną czcionkę o odpowiednim rozmiarze,
- wykorzystuj grafiki, wykresy i schematy,
- nie przesadzaj z przejściami i animacjami,
- wejdź w interakcję z odbiorcą (zadawaj pytania, twórz mini-zadania).
Pamiętaj, że prezentacje mogą posłużyć Ci nie tylko przy nagrywaniu szkolenia. Warto udostępnić je uczestnikom kursu w formacie .pdf, jako materiały dodatkowe, które będą mogli wykorzystać do powtórki najważniejszych zagadnień.
Dołącz dodatkowe materiały
W eduj.pl do kursu możesz dołączyć właściwie dowolne materiały, które wzbogacą Twoje szkolenie i ułatwią uczestnikom zdobywanie i sprawdzanie wiedzy. Możliwości jest bardzo wiele. Oto kilka przykładów:
- checklisty,
- fragmenty kodu,
- zadania do wykonania,
- infografiki,
- notatki z najważniejszymi informacjami,
- słowniczki wyjaśniające trudne pojęcia,
- listy przydatnych skrótów klawiszowych,
- gotowe arkusze arkusze kalkulacyjne, skrypty itp.
Przygotowując swój kurs online warto zadbać o przygotowanie interaktywnych treści, które ułatwią odbiorcom przyswajanie wiedzy i pozwolą na dłużej utrzymać wysoki poziom skupienia. Nauka z takich szkoleń jest przyjemna i satysfakcjonująca, a co najważniejsze znacznie skuteczniejsza. Dodanie interaktywnych elementów do kursu, najczęściej nie wymaga dużego nakładu pracy, a może w znacznym stopniu wpłynąć na odbiór szkolenia, recenzje, popularność, a co za tym idzie również sprzedaż.