Logo
Zostań autorem

Koszyk jest pusty

0

Kategorie

  • Chcesz się dzielić wiedzą?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Kliknij tutaj
Nagrywanie pierwszego kursu jako autor

Jak nagrać dobry kurs online?

W dzisiejszych czasach kurs online może nagrać tak naprawdę każdy. Nie potrzebujesz do tego drogiego, profesjonalnego sprzętu, czy studia nagrań. Większość autorów tworzy swoje szkolenia w zaciszu domowym. Zastanówmy się co decyduje o tym, że niektóre szkolenia sprzedają się w tysiącach sztuk, a inne po prostu słabo? Bez wątpienia jednym z głównych czynników jest wartość edukacyjna jaką niesie kurs. Jeżeli Twoje szkolenie przekazuje wartościową wiedzę w ciekawy i przystępny sposób, to więcej niż połowa sukcesu! W tym poradniku pokażemy Ci jak nagrać dobry kurs online krok po kroku:

Problematyka kursu

Przede wszystkim musisz wybrać temat, w którym czujesz się ekspertem. Autor kursu musi mieć odpowiednie kompetencje, aby dobrze przekazać wiedzę innym.

Jeżeli czujesz się mocny w kilku dziedzinach (np. znasz kilka języków programowania albo kilka programów graficznych), warto zrobić przegląd rynku aby dowiedzieć, która z nich cieszy się największym zainteresowaniem wśród uczestników. Wybór popularnego tematu jest mniej ryzykowny, ponieważ więcej osób zainteresowanych jest jego nauką. A to twoi potencjalni klienci ;)

Jest też druga szkoła. Możesz wybrać temat szkolenia, którego nie ma jeszcze na rynku, lub jest rzadko spotykane. W ten sposób unikniesz dużej konkurencji, a jeżeli Twoje szkolenie będzie w jakiś sposób się wyróżniało (np. merytorycznie lub cenowo), szansa na sukces jest bardzo duża.

Plan kursu

Wybrałeś już temat swojego szkolenia. Przyszła pora na zaplanowanie jakie zagadnienia w nim poruszysz. Dobrą praktyką będzie przygotowanie dokładnego spisu treści przed rozpoczęciem nagrywania. Podziel swoje szkolenie na kilka głównych modułów / rozdziałów, w których będą znajdować się poszczególne lekcje (odcinki kursu).

Lekcje zaplanuj tak, aby każda z nich przedstawiała jeden temat. Staraj się nie poruszać kilku różnych zagadnień w jednej lekcji. W ten sposób dokładnie będziesz wiedział, jak zabrać się do nagrywania, a wiedza będzie przekazywana w uporządkowany sposób, w odpowiednich dawkach.

Jeżeli podczas nagrywania kursu dojdziesz do wniosku, że niektóre zagadnienia lepiej pominąć, albo zapomniałeś dodać ważnej lekcji - nic nie szkodzi. W razie potrzeby możesz wprowadzać poprawki w swoim spisie treści.

Jak przygotować spis treści kursu online

Fragment dobrze przygotowanego spisu treści

Sprzęt i oprogramowanie

W zależności od formy Twojego kursu, możesz potrzebować różnego rodzaju sprzętu. Spokojnie, nie musisz wydawać na niego majątku. Na pewno będzie Ci potrzebny dość sprawnie działający komputer. Kluczową sprawą jest również jakość dźwięku, dlatego powinieneś uzbroić się w przynajmniej średniej klasy mikrofon i zadbać o ciszę przy nagrywaniu.

Jeżeli Twój kurs ma formę poradnika, w którym musisz przedstawić wykonywanie danej czynności “na żywo”, będziesz potrzebował również kamery, aparatu, albo po prostu telefonu. Większość nowoczesnych smartfonów pozwala na nagranie bardzo dobrej jakości obrazu. Sugerujemy aby Twój kurs był nagrany w rozdzielczości Full HD (1920x1080), a jako absolutne minimum wskazujemy rozdzielczość HD (1280x720).

Będziesz potrzebował również oprogramowania, które umożliwi Ci edycję nagranego materiału (wycięcie przejęzyczeń czy dłuższych przerw) i eksport do formatu mp4. W wyszukiwarce znajdziesz mnóstwo zarówno darmowych, jak i płatnych programów. Oto kilka przykładów:


Oprócz wymienionych, możesz również skorzystać z rejestratora wideo, który umożliwia nagrywanie siebie lub ekranu komputera - takie rozwiązanie zostało niedawno wprowadzone w darmowej wersji internetowego narzędzia Canva, do którego przygotowana została instrukcja objaśniająca nagrywanie ekranu.

Tworzenie kursu

Zaplanowałeś już jak dokładnie będzie wyglądał Twój kurs i zadbałeś o to, żeby jakość dźwięku i obrazu była odpowiednia. Nie pozostało więc nic innego, jak zacząć go tworzyć.

Jeżeli w Twoim kursie przekazujesz wiedzę teoretyczną, przygotuj prezentacje. Możesz to zrobić korzystając z Prezentacji Google, PowerPointa, czy KeyNota. Zadbaj o jej estetyczny wygląd i wypisuj od punktów tylko najważniejsze informacje na slajdach, a poszczególne zagadnienia omawiaj słownie.

W przypadku kursów z programowania, czy konkretnych narzędzi i programów, nagrywaj ekran swojego komputera i omawiaj każde zagadnienie krok po kroku, tak aby uczestnicy kursu mogli łatwo powtórzyć wszystkie czynności na swoich urządzeniach i rozumieli czemu one służą

Jak dopasować formę szkolenia online do treści - wskazówki i rady


Jeżeli pokazujesz jak wykonać konkretne czynności “na żywo” (np. malowanie na płótnie) dopilnuj aby jakość nagrywanego obrazu była odpowiednia. Zadbaj też o jego stabilizację (najlepiej sprawdzi się tutaj statyw) i ostrość. Zrób próbę: ustaw sprzęt w takiej konfiguracji i odległości, w jakiej chcesz nagrywać i sprawdź czy kadr jest odpowiedni, a mikrofon dobrze zbiera dźwięk.

Dodatkowe wskazówki przy tworzeniu kursu:

Staraj się przekazać wiedzę w sposób maksymalnie praktyczny. Pokazuj pracę na narzędziach, podawaj konkretne przykłady, a wiedzę teoretyczną staraj się ograniczyć do minimum.

Nie przesadzaj z długością lekcji. Z doświadczenia wiemy, że użytkownikom najlepiej uczy się z nagrań o długości 4-15 min. Przy dłuższych nagraniach, poziom skupienia spada i trudniej przyswoić wiedzę.

Dodawaj materiały dodatkowe. Mogą to być prezentacje, checklisty, fragmenty kodu - możliwości jest wiele.

Sprawdzaj wiedzę - warto dodać zadania i testy sprawdzające, tak żeby uczestnik kursu mógł sprawdzić zdobytą wiedzę i dowiedzieć się do jakich zagadnień ewentualnie powinien wrócić.

Przy kursach programowania staraj się pisać cały kod samodzielnie. Unikaj kopiowania i wklejania fragmentów kodu.

Zwróć uwagę na poprawną i wyraźną wymowę. Unikaj błędów w prezentacjach, materiałach dodatkowych, czy przy pisaniu kodu.

Pamiętaj, aby koniecznie edytować swoje nagrania, wycinając z nich błędy, przejęzyczenia i dłuższe przerwy / zacięcia (np. na zastanowienie).

Zadbaj o sprzedaż

  • Przygotuj opis swojego kursu - sprawdź tutaj jak napisać opis, który sprzedaje
  • Przygotuj krótki film promocyjny (trailer) - wystarczy minuta nagrania
  • Udostępnij kurs do sprzedaży - eduj.pl jest do tego idealnym miejscem. W razie potrzeby, nasi specjaliści pomogą Ci na każdym etapie, jego tworzenia.